Aktív együttműködés az InnoRenew CoE kutatóintézettel

Az izolai székhelyű, 2017-ben alapított InnoRenew CoE víziója nagy mértékben átfed a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar fő értékeivel, hiszen célja a megújuló erőforrások alkalmazásával kapcsolatos tudományos eredmények gyakorlatba történő átültetése, különös tekintettel a fára, valamint annak épületekben történő felhasználására. Ennek köszönhetően több területen aktív az együttműködés a két intézet kutatói között.

Faipari folyamatok optimalizálása és ütemezése terén 2019 óta dolgoznak együtt az Informatikai és Matematikai Intézet valamint az InnoRenew CoE Information Processing Research Group munkatársai. A közös munka eredménye több nemzetközi konferencia előadás és tudományos folyóiratcikk. A tavaszi félévben Kebelei Csaba, harmadéves gazdaságinformatikus hallgató, valamint témavezetője, Dr. Hegyháti Máté látogatták meg a szlovén kutatóközpontot. Csaba ÚNKP ösztöndíjjal támogatott kutatása fűrészüzemi folyamatok optimalizálása, melyben kiemelten fontos a gyakorlati tapasztalatok, valamint a tudományos módszerek közelítése. Ezt a munkát segítették nagyban az intézet nemzetközi szinten kiemelkedő kutatójával, Dr. Jakub Sandakkal folytatott egyeztetések, melyek Csaba Informatika szekcióban elért 2. díjához is hozzájárultak a Veszprémben megrendezett Jedlik Ányos Szakmai Napokon.

IMG_20230426_131813_169cropped.jpg

Mára már hosszútávúnak nevezhető az a tudományos együttműködés az InnoRenew CoE igazgatójával, Dr. Andreja Kutnarral, amelynek részeként évek óta felkért tagja a Soproni Egyetem által kétévente szervezett nemzetközi Lombosfa Konferencia Tudományos Bizottságának. Ezáltal a konferencia szervezésében, népszerűsítésében aktív szerepet vállal, jelentősen hozzájárulva annak sikeréhez. Nincs ez másként a 2024-ben sorra kerülő, immár 11. alkalommal megrendezendő esemény esetében sem.

A New European Bauhaus Academy Hub jelenléti és online képzéseket kínál az építőipari ökoszisztémák számára a természetes alapú anyagok, a digitális technológiák és a javított körforgásos gazdaság területén az otthonok és épületek szén-dioxid-mentesítésének felgyorsítása érdekében Európában és azon kívül is.

Ennek során felmérés készül az építőipari ökoszisztéma tudásbeli hiányosságairól és igényeiről. Az ehhez szükséges kérdőív elkészítésében az InnoRenew CoE felkérésére a kérdőív magyar változatának szakmai fordítását és lektorálását karunk munkatársai, Dr. Bak Miklós és Dr. Báder Mátyás végezte.

Dr. Bak Miklós, a Faipari és Műszaki Intézet tudományos munkatársa fa műtárgyak vizsgálata és állagmegőrzése témában folytat közös kutatást az InnoRenew CoE, a párizsi French National Centre for Scientific Research és a svéd Linnaeus University kutatóival együttműködve. Ennek során az InnoRenew CoE anyagvizsgálati laborban végez infravörös mikroszkópos méréseket a konzerválószerek sejtfalba hatolásának kimutatására.

20221013_093549.jpg IMG_20230321_165410_2.jpg IMG_5354.JPG