X. Lombosfa Konferencia a Soproni Egyetemen

(Forrás: uni-sopron.hu)

A Soproni Egyetem, az ausztriai WOOD K Plus, a Brnói Mendel Egyetemmel és a Faipari Tudományos Egyesülettel együttműködve már tizedik alkalommal rendezte meg a Lombosfa Konferenciát Sopronban. A Ligneum Látógatóközpont adott otthont immáron tizedik alkalommal a lombosfa konferenciának. A szakmai eseményre több százan regisztráltak, amelyek közül több mint 60 külföldi szakember. A konferencia hosszú utat tett meg a 2003-as évi első rendezvény óta. Prof. Dr. Molnár Sándor már akkor felismerte, előre látta a lombos faanyagok tematikájának fontosságát.

X_Lombosfa_Konferencia.jpg

Ha számokkal is ki szeretnénk fejezni ezt a fejlődést, azt mondhatjuk, hogy 15-20 fővel jöttünk össze és terveztük a lombosfa-kutatások jövőjét, mára ott tartunk, hogy több mint százan regisztráltak a konferenciára, amiből több mint 60-an külföldi, a magyarok java része pedig a Soproni Egyetem kutatója, doktorandusza, hallgatója - mondta el prof. dr. Németh Róbert, a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának oktatója.

Hazánk fagazdaságára jellemző a lombosfák igen magas részaránya. Ugyanakkor az európai fafeldolgozó ipar is kihívásként éli meg a lombos faanyagok feldolgozását. Számos oka van, hogy a lombos faanyagok feldolgozása egyre fontosabb szerephez jut Európában. A legfontosabbak az erdőgazdálkodási módszerek megváltozása, az ökológiai szempontok fokozottabb érvényesülése, és a lombosfa erdők részarányának növekedése. A konferencia stratégiai célja, hogy segítse a lombos faanyagot feldolgozó ipar és a kutató-oktató intézmények összeurópai hálózatának kiépülését.

Magyarország egy lombosfa-nagyhatalomnak tekinthető, hisz a hazai erdők 90 százaléka lombos fafajokból áll, ezen belül az úgynevezett kemény lombos fafajok 75 százalékot tesznek ki, így nem is lehetne jobb helyet találni ennek a konferenciának – mondta el prof. dr. Lakatos Ferenc, a Soproni Egyetem külügyi és kutatási rektorhelyettese.

A Sopron TV tudósítása az alábbi linken 01.21-től látható: