Évnyitó a Soproni Egyetemen

(Fotók: Griechisch Tamás, sopronmedia.hu)

Új kezdet: rekordlétszámú hallgatóval indult a tanév a Soproni Egyetemen

Közel 1500 elsőéves hallgatóját köszöntve kezdte meg a tanévet a Soproni Egyetem. Az ünnepség nyitányaként a hagyományokhoz hűen az egyetemi zászlóval az élen vonult be az elnökség, amelynek ezúttal a GYIK Rendezvényház adott otthont.

A nemzeti himnusz közös eléneklését követően Prof. Dr. Fábián Attila az intézmény rektora köszöntötte az elsőéveseket. Ünnepi beszédében kiemelte: a Soproni Egyetem töretlen népszerűségét, amelynek köszönhetően idén rekordszámú hallgató kezdi meg a tanévet a leghűségesebb városban.

Az elsőévesekhez szólva, Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnokot idézve elmondta:

„A tehetség kétélű fegyver. Aki nem szorgalmas, az nem ér oda, aki nem hajlandó elvégezni az edzésmunkát, nem lesz olimpiai bajnok. Ha megvan a tehetség, az sem garancia semmire, ez egy csapdahelyzet.”

2024-09-05-egyetem-evnyito_01.jpg

Prof. Dr. Fábián Attila hozzátette: a tehetség önmagában nem elég a sikerhez, az élsportban, úgy az egyetemi életben is a szorgalom, a kitartás és a kemény munka visz igazán előre.

Az Agrárminisztérium képviseletében Szentpéteri Sándor, az Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs Főosztály főosztályvezetője mondott beszédet, aki szólt a Soproni Egyetem eredményeiről, amelyek megfelelő válaszokat jelenthetnek a klímaváltozás kezelésére: Mindezek az ismeretek pedig hatékonyan eljutnak nemcsak a hallgatókhoz, hanem a gyakorló szakemberekhez is. Elég csak az egyetem jelentős szerepvállalásával megalakított Erdészeti Ágazati Tudásközpont legújabb programjára, az erdészeti bemutató üzemekben folyó tudásátadásra gondolni, melynek keretében 750 millió forintos keretből gazdálkodva fejleszthető az Agrárszakképzési Centrumok eszközparkja és szervezhetők az erdőgazdálkodók számára szóló események – húzta alá a főosztályvezető.

A Központi Tanévnyitó Nyilvános Egyetemi Szenátusi Tanácsülés következő napirendi pontjaként kitüntetések átadására került sor:

• Oktatói Szolgálati Emlékérem elismerésben részesült: Dr. Kovács-Gombos Gábor a Benedek Elek Pedagógiai Kar egyetemi docense.

Soproni Egyetemért Emlékérem kitüntetést kapott :

• Dr. Gál János Zoltán, az Erdőmérnöki Kar nyugalmazott egyetemi docense
  • Vörös Ákos Bálint, az Idegen Nyelvi Központ nyelvtanára, mestertanára

A Soproni Egyetem Szenátusa Címzetes Egyetemi Docens címet adományozott Tóth Kázmér Attilának, az Erdészeti Múzeum igazgatójának, a soproni óvodapedagógus-képzés 125. évfordulója alkalmából Tiszteletbeli Doktor Doctor Honoris Causa címet adományozott Prof. Dr. Pukánszky Béla úr részére.

A közelmúltban Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök 31 egyetemi tanári kinevezésről döntött, melyek közül négy a Soproni Egyetem polgárainak előmenetele. A meghozott határozat alapján Dr. Heil Bálint (EMK), Dr. Pásztory Zoltán (FMK), Dr. Kósa Balázs (FMK) és Dr. Molnár László (FMK) kapott egyetemi tanári címet.

Új dékánhelyettesek is kinevezésre kerültek: a jövőben Prof. Dr. Kósa Balázs egyetemi tanár, a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar oktatási dékánhelyettesi feladatait, Dr. Pirger Tamás adjunktus, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar oktatási dékánhelyettesi feladatait látja el.

2024-09-05-egyetem-evnyito_05.jpg

Az intézetvezetői, docensi kinevezéseket követően átadták a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjakat, amelyet idén 13 hallgató érdemelt ki.

A tanévnyitó egyik legjobban várt egyben legünnepélyesebb mozzanataként Dr. Pásztor Enikő oktatási rektorhelyettes vezetésével letették esküjüket az elsőéves magyar hallgatók, majd Prof. Dr. Lakatos Ferenc kutatási és külügyi rektorhelyettes vezérletével, a szép számú külföldi elsőévesek.

2024-09-05-egyetem-evnyito_04.jpg

Ezután a hagyományoknak megfelelően a karok dékánjai köszöntötték kézfogásukkal az elsőévesek képviselőit, majd Jánosi Mátyás, okleveles erdőmérnök hallgató és Simon Filoména, végzett óvodapedagógus és jelenlegi elsőéves erdőmérnök hallgató is szólt társaikhoz. Beszédjükben külön köszönetet mondtak azoknak a csoportvezetőknek és firma évfolyamtársaknak, akik megszervezték számukra a sikeres gólyahét és balekhét programjait, ezáltal segítve az egyetemi életbe való beilleszkedésüket.

2024-09-05-egyetem-evnyito_03.jpg

Az esemény záróakkordjaként Dr. Farkas Ciprián polgármester köszöntötte a befogadó város nevében az esküt tett hallgatókat. A város első embere köszöntőjében elmondta: „Sopronban az egyetemi évnyitó mindig egy ünnep. Ünnep az elsőéves hallgatóknak, akik most válnak az egyetem és szimbolikusan Sopron polgáraivá, és ünnep a családoknak, hiszen tudják, hogy gyermekeik néhány év múlva diplomás emberek lesznek. Széchenyi István szavai szerint "egy nemzet hatalma a kiművelt emberfők számában rejlik".

A tanév megáldását követően Prof. Dr. Fábián Attila hivatalosan is megnyitotta a Soproni Egyetem 2024/2025. évi tanévét.

A Sopron Tv tudósítása (0:45-től):