Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Dékáni köszöntő

Jó szerencsét!

Hagyományos Selmeci köszöntésünkkel örömmel és büszkeséggel üdvözlöm a Tisztelt Olvasót. Örömmel és büszkeséggel, mert karunk méltán lehet büszke múltjára, jelenére és – hitünk szerint – jövőjére is.

MagossEndre.jpg

Tisztelt Olvasó!

A fafeldolgozás egyidős az emberiséggel, és korszakonként ugyan változott jelentősége, de megállapítható, hogy mindig jelen volt és napjainkban reneszánszát éli. Itt nemcsak az ipari feldolgozásra gondolhatunk, hanem az egyre népszerűbb hobbiasztalosságra is. A fa megmunkálásának szépsége a legtöbb embert megérinti, és egyre többen fordulnak a fatermékek felé fentarthatósági szempontok miatt is. Világunk folyamatosan változik, a globális felmelegedés átalakítja az egyes fafajok elterjedését is. Hazánkban is előtérbe kerülnek a szárazságtűrő fafajok illetve azok fájának feldolgozása, ami új kihívásokat jelent a faipari szakemberek számára. Új innovatív faalapú anyagok jelennek meg, és a fa hasznosításnak egészen új formáit találják fel. Ma már fa lignin alapú mesterséges karbonból akkumulátort is lehet előállítani, de a NASA és a japán Jaxa cég az idén indítja útjára a világ első fából készült műholdját. Tehát az egyik legszebb megújuló alapanyagnak, a fának mind a megmunkálása, mind a felhasználása roppant széleskörű, kutatása még napjainkban is jelentős eredményeket hoz.

Karunk hagyományosan erős ipari és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik. A kar több mint 30 külföldi egyetemmel tart fenn szoros szakmai kapcsolatot, amely nemcsak az oktatók számára nyújt szakmai-tudományos hátteret, hanem hallgatóink számára is külföldi részképzési lehetőségeket kínál. Innovációs tevékenységünkhöz és nemzetközi kapcsolatainkhoz jól kapcsolódik a Cziráki József Faanyagtudomány és Technológiák Doktori Iskola, amely nemcsak a szűk értelemben vett faanyagtudományi világra fókuszál, hanem teret nyit a kapcsolódó faipari tervezési és megmunkálási műveletek elméleti kérdéseinek is.

Múltunkból és jelenünkből erőt merítve dolgozunk azon, hogy hallgatóink minél sikeresebbek legyenek a végzést követő életükben. Különös fontosságúnak tekintjük a kreatív gondolkodást, amit olyan ipari megbízású projekt feladatok szervezésével segítünk elő, amelyekben a hallgatók egyre nagyobb feladatrészek egyéni vagy kiscsoportos megoldásával nemcsak befogadják a tanárok által közölt ismereteket, hanem azokat alkotó módon alkalmazzák is. Ugyancsak fontosnak látjuk, hogy a kar képzési területei ne egyszerűen csak egymás mellett létezzen, hanem a műszaki, művészeti és informatikai világ és gondolkodás sajátos módon találkozzon a hallgatók életében. Országosan unikális lehetőség oktatási és kutatási szolgáltatásaink terén, hogy az egymásra épülő, egymással szoros szinergiába hozható szakterületek egy karon jelennek meg. Képzéseinket úgy formáljuk, hogy hallgatóink magukban is megtalálhassák a több irányban is meglévő képességeket, tapasztalatot szerezzenek a más szakterületeken tanulókkal való együttműködésből, és ezzel felkészüljenek majdani munkájuk komplex gondolkodást igénylő feladatainak megoldására.

Az élet folyamatosan változik, és az ebből fakadó kihívásokhoz alkalmazkodnunk kell az egyetemen is, így a tudományos eredmények publikálása mellett ma már elvárásként fogalmazódig meg a kutatási eredmények ipari alkalmazhatóságának gyors realizálhatósága is. A faipari ágazatra egyre nagyobb figyelmet fordít a fentarthatóság értékrendszere, de fontos kiemelni, hogy hazánk gazdasági stratégiai ágazatai közé sorolták a kreatívipart.

A digitalizáció, a mesterséges intelligencia térhódításával paradigmaváltás zajlik a design világában is. Mindamellett az alapvető esztétikai értékek nem változnak, a vizuális technikák és technológiák viszont igen. A tervezés módszertana kövezi ezt a változást. Még néhány évvel ezelőtt a tervezői gondolatok képpé formálása az alkotói munka végén, annak végeredményeként jött létre. A mai gyakorlat szinte fordított, az első ötleteket azonnal a realisztikus képek megszületése követi, a design és műszaki tartalom később tölti meg a vizuális kereteket. Mit jelent ez? A kreativitás, a gondolat erősödhet az új digitális eszközök révén, azonnal szinte valóság hű képet kaphatunk egy tárgyról, épületről a ráadásul a környezetével együtt. A tervező grafika a digitális technikák révén soha nem látott mennyiségben ontja a vizuális információkat ránk. Az olvasást felváltja a „képek olvasásának” gyakorlata. Bizonyított tény a vizuális tartalmak befogadási sebessége egyre rövidebb. Micsoda felelősség ez a képszerkesztő, kreatív szakemberek kezében. Kreatívipari oktatási programjaink ezt a felőségtudatot kívánja kialakítani a tervezőgrafika, a formatervező- és az építőművész hallgatókban. A paradigma váltás másik iránya, a hasznos, öko- és környezettudatos alkotói szemlélet és gyakorlat megismertetése hallgatóinkkal. Ennek legfontosabb eleme, a fa. Ez a csodálatos, az emberi civilizációt történetét leginkább meghatározó anyag, összeköti egymással a kreativitást a gyártást, építést. Így alkot kerek egészet, a mérnöki racionalitás és a művészi invenció karunk életében. Ezért tekintünk az ipari termék- és formatervező műszaki szakunkra, mint az összekötő kapocs képzési területeink között.

A közös kari kutatási témákban, a csomagolástervezésben, a fából építés terén nemzetközileg is figyelemre méltó eredményeket mutathatunk fel. Így az intézeteink szoros együttműködésében több olyan kutató-fejlesztő munka is folyik, melynek eredményei új típusú, hazai, főként megújuló lombosfa alapanyagbázisra épülő fa szerkezetű épületrésszé, épületté konvertálható. Kutatásainkat világszínvonalú műszerezettségű laborrendszer teszi lehetővé, és fontos hangsúlyozni, hogy kutatásainkba hallgatóink is bekapcsolódhatnak. A klasszikus szakdolgozat/diplomaterv, TDK dolgozati lehetőségeken túl, hallgatói pályázatok, és demonstrátori pályázati rendszer is hallgatóink rendelkezésére áll.

A kar alapításakor a hagyományosan feldolgozott faanyagok ipari feldolgozása jelentette a legnagyobb kihívást mind az akkor végzett hallgatók, mind a kar oktatói, kutatói számára is. A tradicionálisan iparilag feldolgozott fafajok csökkenő hozzáférhetősége szükségessé teszi nemzeti kincsünk a magyar erdők lombos faanyagának minél nagyobb hozzáadott értékkel történő feldolgozását. Magyar felsőoktatásban bevezetendő mikro-tanúsítványi rendszer, karunkon olyan kurzusok elvégzését is lehetővé teszi, melyek akár különböző tervezői jogosultságok megszerzését is megalapozhatják. A negyedik ipari forradalom korában az informatikai tudás, a kreativitás első helyen szerepel az állashirdetések prioritási listáján.

A selmeci hagyományokon alapuló Soproni Egyetem története az új szakmák, ismeretek és emberek befogadásáról, az oktatási és szakmai kihívásokra adott minőségi válaszokról szól. E szellem megőrzésével várunk és fogadunk minden érdeklődő diákot, és teszünk meg mindent azért, hogy volt diákjaink büszkén vállalják soproni gyökereiket, majd a baráti és szakmai kötődéseket egész életükben megőrizve bizalommal térjenek vissza az Alma Mater folyamatosan megújuló szellemi forrásaihoz.

A kar a hagyományokra támaszkodva, minden korban a kihívásokra dinamikusan válaszolva folyamatosan fejlődve jelöli ki útját a jövőbe.

Jó szerencsét!

Pénzt a fásnak!

Prof. Dr. Magoss Endre
dékán

Soproni_Egyetem_FMK.png

 
Cikk nyomtatása E-mail